Amerika mě naučila přemýšlet pozitivně

JIŘÍ JELÍNEK, CLUSTER HEAD INTERNAL CONTROL CENTRAL EUROPE

Klasické klučičí povolání snů neminulo ani Jiřího Jelínka. Jako malý toužil být popelářem. Při rozhodování o střední škole už byly jeho vize dospělejší. Z Kolínska zamířil do Prahy a vystudoval tehdy velmi prestižní oděvní průmyslovku, kde sbíral první zkušenosti s technologickými postupy.

Později se přiklonil k ekonomii, protože ho zároveň bavila logika a matematika. Kariérní začátky se odehrály v retailu, následovala pracovní výzva ve společnosti Veolia (Ředitel interního auditu pro kontinentální Evropu), s ní spojené pracovní cesty po Evropě a zvýšení kvalifikace o zahraniční vzdělání na skotské ACCA (Mezinárodní Asociace certifikovaných účetních). S téměř poslední zkouškou po čtyřletém studiu přišlo úspěšně absolvované výběrové řízení v Sanofi. „Společnost zaváděla novou metodiku interní kontroly a já se stal jejím zástupcem pro Čechy a Slovensko. Od začátku mě přitahovala firemní vize – zlepšování životní cesty pacientům,“ popisuje Jiří.

Pokud si někdo myslí, že interní kontrola je nudná, ať si zkusí nahlédnout do všech procesů společnosti. Zahrnuje implementaci a zjednodušování procesů, akčních plánů, testování, odstraňování nálezů… „Na někoho můžu působit jako policajt, ale moje zodpovědnost je opravdu široká. Třeba v Americe jsem měl na starosti zhruba 400 kontrol,“ dostává se Jiří ke své praxi v Massachusetts, kde měl jako Manager Internal Control & Process Improvements pro Severní Ameriku na starosti interní kontrolu pro Sanofi Genzyme a později Industrial Affairs pro Ameriku, Kanadu a Portoriko. Velkou výzvu s nadšením přijal a také v ní výtečně obstál. Kromě financí měl rozsah jeho kompetencí přesah i do provozu, oddělení kvality a marketingu, Medical, Industrial Affairs a dalších.

Na základě vzdělání, zkušeností i prvních výsledků testování se na něj mohl spolehnout tamní auditor PricewaterhouseCoopers, u kterého s kontrolami uspěl hned napoprvé, což se nepoštěstí každému – v místní hantýrce se tomu říká „control reliance“. Na patnáctiměsíční zámořské období vzpomíná velice rád, v mnoha ohledech ho posunulo dál. „Naučil jsem se prezentovat, držet tématu a orientovat se v tvrdém konkurenčním prostředí. Hodně mě nadchl americký pozitivní přístup. Něco se nepovedlo? Poučím se z toho pro příště. A když kritizuji, nabídnu i návrh na zlepšení.“ Po návratu se opět soustředil na interní kontrolu, nejprve pár měsíců na stejné pozici, ovšem nyní už na vyšší clusterové pozici, rozšířené o Polsko a Maďarsko. Jeho úloha nyní spočívá v harmonizaci procesů v rámci firemního středoevropského regionu a zvýšení efektivity kontrol spojených s finančním výkaznictvím. K tomu Jiří podporuje byznysové oddělení, zajišťuje nadstandardní úrovně interní kontroly svěřené geografie a těší se na účast v mezinárodních projektech.

„Ke každé práci přistupuji s citem a selským rozumem. Naplňuje mě, když můžu nacházet cesty a aplikovat je v daných podmínkách. Každá spolupráce funguje pouze s aktivním zapojením všech stran. Mám radost, že tým Sanofi je skutečně výborný a spolupráce bezproblémová“, dodává Jiří.