Příběhy kariérního postupu našich zaměstnanců

Amerika mě naučila přemýšlet pozitivně

Jiří Jelínek, Cluster Head Internal Control Central Europe


Jiří Jelínek

Klasické klučičí povolání snů neminulo ani Jiřího Jelínka. Jako malý toužil být popelářem. Při rozhodování o střední škole už byly jeho vize dospělejší. Z Kolínska zamířil do Prahy a vystudoval tehdy velmi prestižní oděvní průmyslovku, kde sbíral první zkušenosti s technologickými postupy.

Později se přiklonil k ekonomii, protože ho zároveň bavila logika a matematika. Kariérní začátky se odehrály v retailu, následovala pracovní výzva ve společnosti Veolia (Ředitel interního auditu pro kontinentální Evropu), s ní spojené pracovní cesty po Evropě a zvýšení kvalifikace o zahraniční vzdělání na skotské ACCA (Mezinárodní Asociace certifikovaných účetních). S téměř poslední zkouškou po čtyřletém studiu přišlo úspěšně absolvované výběrové řízení v Sanofi. „Společnost zaváděla novou metodiku interní kontroly a já se stal jejím zástupcem pro Čechy a Slovensko. Od začátku mě přitahovala firemní vize – zlepšování životní cesty pacientům,“ popisuje Jiří.

Pokud si někdo myslí, že interní kontrola je nudná, ať si zkusí nahlédnout do všech procesů společnosti. Zahrnuje implementaci a zjednodušování procesů, akčních plánů, testování, odstraňování nálezů… „Na někoho můžu působit jako policajt, ale moje zodpovědnost je opravdu široká. Třeba v Americe jsem měl na starosti zhruba 400 kontrol,“ dostává se Jiří ke své praxi v Massachusetts, kde měl jako Manager Internal Control & Process Improvements pro Severní Ameriku na starosti interní kontrolu pro Sanofi Genzyme a později Industrial Affairs pro Ameriku, Kanadu a Portoriko. Velkou výzvu s nadšením přijal a také v ní výtečně obstál. Kromě financí měl rozsah jeho kompetencí přesah i do provozu, oddělení kvality a marketingu, Medical, Industrial Affairs a dalších.

Na základě vzdělání, zkušeností i prvních výsledků testování se na něj mohl spolehnout tamní auditor PricewaterhouseCoopers, u kterého s kontrolami uspěl hned napoprvé, což se nepoštěstí každému – v místní hantýrce se tomu říká „control reliance“. Na patnáctiměsíční zámořské období vzpomíná velice rád, v mnoha ohledech ho posunulo dál. „Naučil jsem se prezentovat, držet tématu a orientovat se v tvrdém konkurenčním prostředí. Hodně mě nadchl americký pozitivní přístup. Něco se nepovedlo? Poučím se z toho pro příště. A když kritizuji, nabídnu i návrh na zlepšení.“ Po návratu se opět soustředil na interní kontrolu, nejprve pár měsíců na stejné pozici, ovšem nyní už na vyšší clusterové pozici, rozšířené o Polsko a Maďarsko. Jeho úloha nyní spočívá v harmonizaci procesů v rámci firemního středoevropského regionu a zvýšení efektivity kontrol spojených s finančním výkaznictvím. K tomu Jiří podporuje byznysové oddělení, zajišťuje nadstandardní úrovně interní kontroly svěřené geografie a těší se na účast v mezinárodních projektech.

„Ke každé práci přistupuji s citem a selským rozumem. Naplňuje mě, když můžu nacházet cesty a aplikovat je v daných podmínkách. Každá spolupráce funguje pouze s aktivním zapojením všech stran. Mám radost, že tým Sanofi je skutečně výborný a spolupráce bezproblémová“, dodává Jiří.

Cookies nám pomáhají vylepšit vaše webové stránky.
Používáním našich webových stránek souhlasíte s používáním souborů cookie.
více informací
OK